Jak to robią inni?
Zarówno metodyka prac nad HRJ, jak i przyjęte wstępnie rozwiązania merytoryczne współgrają ze standardami realizacji podobnych rozwiązań np. w Szwajcarii, Czechach, Niemczech, Holandii, Austrii, Hiszpanii czy Włoch.
HRJ jest więc inspirowany działaniami w innych krajach i nie tylko czerpie z nich najlepsze wzorce, ale także wyciąga wnioski z ujawnionych problemów. Niezależnie od tego HRJ uwzględnia polską specyfikę, zarówno w zakresie rozwoju gospodarczego, sieci osadniczej, prognoz ludności oraz w zakresie funkcjonowania polskiego rynku kolejowego.
Czechy
Czeskie Ministerstvo dopravy (odpowiadające za transport) wspólnie z zarządcą infrastruktury Správą železnic opracowało docelowy schemat linii komunikacyjnych do roku 2050, uwzględniając w nim realizowane inwestycje w sieć kolei dużych prędkości, które, podobnie jak w Polsce, pozwolą stworzyć nowy kręgosłup transportowy tego kraju. W ramach opracowania wskazana została częstotliwość kursowania i postojów pociągów, ich kategorie i prędkości maksymalne.
Dlaczego HRJ inspiruje się i wyciąga wnioski z obserwacji rozwiązań w Czechach?
- Czechy są przykładem kraju, który podobnie jak Polska planuje wyraźne zmiany w kształcie sieci przewozów kolejowych w związku z prowadzoną budową linii dużych prędkości, a przy tym mającym już doświadczenie z wprowadzeniem rozkładu jazdy opartego na taktach i skomunikowaniach na istniejącej sieci
- Jest krajem, który na kilku ciągach przewozowych wprowadził przewozy komercyjne (w ramach konkurencji na rynku) w formule otwartego dostępu. Oprócz ewidentnych korzyści dla pasażerów (zwiększenie oferty, zmniejszenie cen biletów) można zaobserwować również niewidoczne w pierwszym oglądzie problemy, np. związane z nieefektywnym wykorzystywaniem zdolności przepustowej co przekłada się m.in. na brak możliwości sprawnego prowadzenia ruchu towarowego.

Niemcy
Prowadzony w Niemczech projekt DeutschlandTakt, to koncepcja zintegrowanego rozkładu jazdy, koordynowanego na terenie całych Niemiec, na podstawie którego opracowywany jest docelowy rozkład jazdy dla lokalnego i dalekobieżnego kolejowego transportu pasażerskiego po 2030 roku. Docelowy rozkład jazdy przewiduje półgodzinną częstotliwość dla najważniejszych połączeń dalekobieżnych. Koncepcja Deutschlandtakt zakłada także podwojenie liczby pasażerów w kolejowym transporcie pasażerskim lokalnym i dalekobieżnym.
Dlaczego HRJ inspiruje się i wyciąga wnioski z obserwacji rozwiązań w Niemczech?
- Jednym z fundamentalnych założeń projektu DeutschlandTakt jest umiejętne wprowadzenie zasady, że to infrastruktura jest projektowana pod wymagania rozkładowe a nie odwrotnie. Projekt DeutschlandTakt zawiera zatem listę niezbędnych inwestycji infrastrukturalnych, które należy zrealizować w określonych parametrach aby móc zrealizować założone cele
- Efektem wprowadzenia DeutschlandTaktu ma być możliwość optymalnego wykorzystania infrastruktury i dzięki wzroście podaży nawet podwojenie wolumenu przewozów pasażerskich
- Z drugiej strony w Niemczech istnieje duża krytyka projektu, wynikająca z nadmiernej presji na dostosowanie ruchu regionalnego do dalekobieżnego, a z drugiej wynikająca z nierealnych deklarowanych terminów wdrożenia.
Szwajcaria
Szwajcaria od lat udoskonala swój zintegrowany rozkład jazdy. Obecnie prowadzone prace realizowane są w ramach programu STEP 2035. Produktem tego projektu są tradycyjnie schematy sieci przewozowej wraz z węzłami komunikacyjnymi, jak również szwajcarskie netgraphy, na których zobrazowano układ tras pociągów w referencyjnej godzinie na obszarze całego kraju, powtarzany w ciągu całego dnia.
Dlaczego HRJ inspiruje się i wyciąga wnioski z obserwacji rozwiązań w Szwajcarii?
- Zintegrowany i cykliczny rozkład jazdy jest często podawany jako wzór do naśladowania dla Polski. Rzeczywiście – efekty polegające na uporządkowaniu rozkładu jazdy, wzrostu częstotliwości i łatwości przesiadek są spektakularne. Z drugiej strony specyfika Szwajcarii nie odpowiada warunkom panującym w Polsce – zarówno jeżeli chodzi o wielkość i sieć osadniczą w obu krajach, jak również w zakresie funkcjonowania rynku (Szwajcaria nie implementuje założeń IV pakietu kolejowego w zakresie otwarcia i liberalizacji rynku przewozów).
- Szwajcarska sieć kolejowa jest u progu wykorzystania zdolności przepustowej. Dodawanie nowych połączeń (zwiększanie częstotliwości) jest trudne, a sztywne założenia dotyczące skomunikowań pociągów utrudniają efektywne maksymalnej wykorzystanie przepustowości infrastruktury. Z drugiej strony, przy odpowiednio wysokiej częstotliwości kursowania być może nie jest konieczne optymalizowanie skomunikowań, co było dotychczasowym założeniem dla rozkładu jazdy w Szwajcarii.

źródło: https://sma-partner.com/en/information/downloads
Kraje bez odpowiedników HRJ
Ze względu na specyfikę Niemiec (sieć o bardzo dużym nasyceniu ruchu, z dużym udziałem ruchu mieszanego), Czech, Szwajcarii, Austrii (kraje o dużo mniejszej powierzchni i ograniczonej sieci linii dużych prędkości) Projekt HRJ nie może ograniczać inspirowania się wyłącznie do nich. W związku z tym analizowane są rozwiązania z także innych krajów Europy, które podejmują aktywne działania w celu zwiększania wolumenu przewozów pasażerskich w transporcie kolejowym, a przy tym z różnych względów cechują się charakterystyką zbliżoną do Polski.
Hiszpania
Hiszpania jako kraj będący europejskim liderem pod względem wielkości sieci KDP jest atrakcyjnym punktem odniesienia pod wieloma względami. Dla zespołu HRJ przede wszystkim pod kątem procesu liberalizacji rynku dalekobieżnego, który miał miejsce w tym kraju de iure w 2020 roku, a de facto, wraz z uruchomieniem przewozów przez pierwszego z nowych przewoźników, w marcu 2021 roku. Dzięki otwarciu rynku na konkurencję słabo nasycony do tej pory rynek przewozów dalekobieżnych na liniach dużych prędkości gwałtownie urósł – w całym kraju wolumen w I kwartale br. był większy o 37 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2019 roku, a w dwóch kluczowych korytarzach, Madryt-Barcelona i Madryt-Alicante/Walencja, ruch urósł odpowiednio o 65 proc. i ponad 100 proc. względem 2019 roku.
Tak spektakularny wzrost wynika z gwałtownego skoku podażowego, jaki dokonał się za sprawą pojawienia się w kraju dwóch nowych operatorów – francuskiego Ouigo oraz hiszpańsko-włoskiego konsorcjum Iryo. W ten sposób dziś po hiszpańskiej sieci poruszają się pociągi aż trzech operatorów (w tym dotychczasowego przewoźnika narodowego – RENFE), którzy rywalizują ze sobą ceną i jakością usług.

Dlaczego HRJ inspiruje się i wyciąga wnioski z obserwacji rozwiązań w Hiszpanii?
- Pierwszy kraj w UE z konkurencją aż trzech przewoźników na sieci KDP.
- Opracowanie tzw. „hiszpańskiego modelu liberalizacji”, w którym przewoźnicy ubiegają się o predefiniowane trasy pociągów w ramach przetargu organizowanego przez zarządcę infrastruktury, a następnie podpisują z nim wieloletnie umowy ramowe.
- Ograniczenie pracy eksploatacyjnej poprzez wprowadzanie tzw. „pociągów synergicznych”. Umowa obowiązująca między Renfe a Ministerstwem Transportu, Mobilności i Agendy Miejskiej (MITMA) pozwala na to, że na wybranych trasach, na których połączenia objęte PSC pokrywają się z połączeniami komercyjnymi, część miejsc w pociągach komercyjnych jest sprzedawanych po stawkach przyjętych dla połączeń objętych dotacją. Model ten, znany w Hiszpanii pod nazwą „pociągów synergicznych”, umożliwia w wybranych przypadkach ograniczyć pracę eksploatacyjną i lepsze wykorzystanie miejsc w pociągu a przez to redukcję kosztów organizatora przewozów (przykład: Trasa Barcelona-Figueres; pociągi AVE Madryt – Barcelona – Figueres w relacji Barcelona – Figueres są dotowane, dzięki czemu zwiększają ofertę tradycyjnych pociągów dotowanych AVANT pełniących rolę regionalnych ekspresów także kursujących po linii dużych prędkości.
Włochy
Włochy są przykładem spektakularnej przemiany rynku kolejowego, która dokonała się w stosunkowo krótkim czasie. Jeszcze na przełomie XX i XXI wieku kraj zmagał się z olbrzymią stagnacją przewozów kolejowych, zwłaszcza na tle innych krajów zachodu – w latach 1995-2010 pracy eksploatacyjna wzrosła tam jedynie o 3,8 proc. (dla porównania w tym samym okresie we Francji odnotowano 29-proc. wzrost, w Niemczech 5,5-proc. wzrost, w Wielkiej Brytanii 36-proc. wzrost, w Hiszpanii 29-proc. wzrost, a w Szwajcarii 51-proc. wzrost), natomiast praca przewozowa spadła o 1,2 proc. (we Francji wzrosła w tym samym czasie o 53 proc., w Niemczech o 28 proc., w Wielkiej Brytanii o 78 proc., w Hiszpanii o 37 proc., a w Szwajcarii o 44 proc.). Dzięki ukończonej budowie nowego szkieletu transportowego na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI wieku oraz otwarciu rynku przewozów dalekobieżnych na konkurencję, które przypieczętowane zostało uruchomieniem przewozów przez Italo, w ciągu zaledwie dekady zdołano całkowicie odwrócić wizerunek kolei dalekobieżnej i uczynić zeń środek transportu pierwszego wyboru w przypadku podróży dalekodystansowych. Dzięki temu w 2019 roku realizowana praca eksploatacyjna w skali całego kraju była o 21 proc. większa niż w 2010 roku, a w samym segmencie połączeń dalekobieżnych aż o 51 proc. większa.
Dlaczego HRJ inspiruje się i wyciąga wnioski z obserwacji rozwiązań we Włoszech?
- Włochom udało się stworzyć odpowiednie warunki do rozwoju konkurencji między Trenitalią a Italo, między innymi dzięki polityce obniżania stawek dostępu na sieci KDP, czym w konsekwencji zrównoważono inne poniesione przez operatorów koszty – między innymi pozyskiwania taboru.
- Włochy są przykładem kraju, który udowodnił, że konkurencja na rynku przekłada się na korzyści dla wszystkich uczestników rynku, począwszy od pasażerów, poprzez przewoźników i na zarządcy infrastruktury skończywszy.
- Dzięki przeprowadzonej rozbudowie infrastruktury, która pozwoliła zwiększyć przepustowość sieci kolejowej, udało się stworzyć warunki do wyczekiwanego rozwoju połączeń regionalnych.